Co je to Nordic Walking?

…je to radost z pohybu po čtyřech!

Nordic Walking – česky Severská chůze

je sportovní chůze se speciálními sportovními holemi pro lepší kondici,
díky holím zapojíte při chůzi i horní polovinu těla.

  • Pochází z Finska, historie Nordic Walking
  • Přináší nám „nový rozměr pohybu”, chůze se stává až sportovním zážitkem
  • Potřebujeme hlavně správné hole, BEZ NICH TO NEFUNGUJE!
  • Na své si přijdou téměř všechny věkové a výkonnostní skupiny (relax či trénink)
  • Základem je inspirativní a odborná instruktáž se správnou technikou

Nordic walking patří ven do přírody, která nám dává, co potřebujeme: energii, inspiraci, relaxaci. Nordic walking hole dají našim krokům odpich, rytmus a široký rozměr využití od procházek po sportovní trénink – Nordic training. Nordic walking je také společenská záležitost, kdy jde o setkání podobně laděných lidí, tedy někdy „walking“, chůze a taky „talking“, povídání si (platí to pro ženy, muže, kámoše, mámy, táty, dědy i báby, …sportovce či nadšence) . A o to taky jde, potkávat se, sdílet a neusnout ve virtuálních světech u komunikačních zařízení. Je to živé a každý to může vyzkoušet na vlastním těle.

Miroslav Mira, zakladatel severské chůze v ČR

Miroslav Mira je zakladatel Nordic walking u nás. Od roku 2003, kdy byl vyškolen ve Finsku jako první Čecho-Moravo-Slovák, který prošel finské Nordic walking vzdělávání a stal se instruktorem, Nordic Master Trainer. Je nositelem myšlenky Nordic Walking Point, sítě proškolených lidí a míst, kteří jsou garanty kvality služeb v Nordic walking.

BOŘÍME MÝTY O NORDIC WALKING V ČR

1. MÝTUS: „JEN PRO SENIORY“! NENÍ!! JE TO TRÉNINK I PRO SPORTOVCE.

2. MÝTUS: „NORDIC WALKING JE CHŮZE S TURISTICKÝMI HOLEMI.“ NENÍ!! BEZ SPRÁVNÝCH HOLÍ TO NEFUNGUJE.

3. MÝTUS: „JE JEDNO, JAK HOLE POUŽÍVÁME. NE „NENÍ!! JEN SPRÁVNÁ TECHNIKA PŘINÁŠÍ EFEKT.

Nordic walking má sportovní rozměr

…záleží, kdo vezme hole do rukou. Technika vyšla ze sportu a to běžeckého lyžování, ale není to běžecká imitace! …jak se někteří (i sportovci) domnívají. Tedy s dobrými holemi se dá běhat – Nordic running, pestře venku posilovat – kombinovaný trénink na celé tělo – Nordic Cross, funkční cvičení – Nordic walking gym. Ideální pro každého, kdo pracuje u počítače, tráví většinu času v kanceláři, pod umělým osvětlením, sedí, řídí, moc toho v kuse za den nenachodí atd.

Nordic walking patří ven, do přírody, lesa nejlépe.

…, kde se násobí přínos cyklického a rytmického pohybu a pozitivní vliv přírody na naši mysl (prostředí nám přirozené navozující zklidnění a zároveň probuzení našich smyslů, nabíjející svou energii prostoru a inspirující svou mnohotvarostí, nekonečností). Přidanou hodnotou přírody jako prostředí je, že nám je v něm přirozeně dobře a může nám mnohé dát.

Krátké slovo o původu severské chůze – Nordic Walking

Hůlky jsou s člověkem od nepaměti, již pasáčci, poutníci, či novodobí turisté používali hole pro svou potřebu, v tomto případě hlavně pro oporu. Význam holí pro podporu kondice našli až sportovci – běžkaři na lyžích, kteří s ním od 30. let dvacátého století trénovali silově vytrvalostní schopnosti v letní nesezónní přípravě. Od nich byl tento pohyb aplikován pro současného člověka a jeho potřebu jednoduchého, ale efektivního pohybu, který zapojí celé tělo a dá mu důvod se zvednout např. od počítače, začít shazovat kila, pravidelně trénovat či začít trénovat pro vyšší cíle např. na maraton. Také mu může připomenout, že hýbat se je nejen přirozené, ale také radost.

Co ještě dodat

U nás i ve světě se odehrálo mnoho událostí spojených se severskou chůzí – Nordic walking. O některých se můžeme dozvědět, jsou zaznamenány, jiné nejsou, ale všechny poukazují na jedno: Člověk má stále potřebu nacházet nové cesty k pohybu, nejlépe venku v přírodě. Pohyb je mu vlastní a dává chuť do života. To je dobrá zpráva.

Miroslav Mira, zakladatel severské chůze v ČR